Columnist argues for new prices in cafeteria

 

Columnist argues for new prices and porportions in cafeteria.

Columnist argues for new prices and porportions in cafeteria.

Addie Conway

Opinion Columnist

Voices can be heard as students step through the lunch line, all complaining about the prices for food.

Food prices at Webster have become ridiculous. I understand with the recession, everyone’s — including the school’s — money has been tighter, yet charging $1. 70 for a basket of fries is ridiculous.

In a survey of 105 Webster students, 51 percent said they bought lunch, while 73 percent thought lunch prices were too expensive. This suggests that the school should look into lowering the prices, even if it’s only by 25 or 50 cents.

Many people complain about being hungry, sometimes as soon as 30 minutes after their lunch period because their portions were too small. I always get the soup, and by the end of fifth hour I’m starving; its as if that soup had never entered my body.

I would understand these prices if they included more food; for instance, two pieces of pizza could cost $1.75, and either a 16 oz. bowl of soup, or include 10 pieces of toasted ravioli and cost $2.60.

It’s not really fair to students to charge this amount of money for such a small amount of food. If I’m paying $3.75 for a chicken basket or bowl of soup, I expect it to fill me up until the end of the day.

I can see that the school is making an effort to make the food healthier, but I can’t help but wonder whether that’s leading to the portions getting smaller, and the prices getting higher.

Recently the vending machines started containing granola bars, pretzels and other healthy items, adminstrators having replaced the candy, chips or other items that were high in fat and cholesterol. At least with the candy, I could count on a sugar high to get me through math class. Plus, I don’t want to pay a dollar for a Nutri-Grain bar that gives me about five minutes of being hunger free .

Though the option to bring your own lunch to school exists, it’s not a practical one. With only four microwaves, it could take someone most of the lunch period to wait in line in order to heat up his/her food.

Therefore, its the easier option to buy school food. That way you don’t have to pack your lunch in the early morning, only to have the food spoil in your locker. All the same, just because it’s easier to buy school food doesn’t mean it’s easier on your bank account.

I propose maintaining the same prices but changing the proportions to fit high school students standards — or their stomachs — because right now I feel as though the proportions match those given to middle school students.

I don’t speak for everyone, of course, but I’m sure everyone would be glad to no longer hear the groans of student’s stomachs.



Categories: Opinion

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: